Paríž a Berlín odsudzujú útok Sýrie na Turecko, žiadajú zdržanlivosť

04.10.2012 Celý región

Paríž/Berlín 4. októbra (TASR) - Bezpečnostná rada OSN musí reagovať rýchlo a rozhodne a odsúdiť sýrsky mínometný útok v tureckom pohraničí, uvádza sa vo vyhlásení francúzskeho ministra zahraničných vecí Laurenta Fabiusa, ktoré bolo vydané dnes v Paríži.

Na upokojenie situácie v sýrsko-tureckom pohraničí vyzvala dnes v Berlíne aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá útok na ciele v Turecku odsúdila, ale súčasne vyzvala obe strany na zdržanlivosť.

Incident na turecko-sýrskych hraniciach dnes ostro odsúdila aj šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová, ktorá vyzvala obe krajiny na neunáhlené a rozvážne konanie. Ashtonová upozornila Sýriu na riziko prenosu sýrskej krízy do okolitých štátov a spresnila, že útok na suverenitu inej krajiny, k akému došlo v stredu, nemôže byť tolerovaný zo strany medzinárodnej verejnosti.

Vo Fabiusovom vyhlásení sa uvádza, že Francúzsko ako členský štát NATO stojí po boku Turecka, čo zdôraznila aj Merkelová. Podľa jej slov Berlín je v kontakte s tureckým vedením, pričom je jednoznačne za zdržanlivosť pri riešení situácie.

Eskalácia napätia na sýrsko-tureckých hraniciach je témou rokovaní na pôde OSN i v bruselskej centrále NATO. Porušenie medzinárodného práva je vážnou hrozbou pre medzinárodný mier a stabilitu, uvádza sa vo Fabiusovom vyhlásení. Medzinárodné spoločenstvo podľa neho nemôže akceptovať situáciu, keď sýrsky režim pokračuje v násilnostiach v rámci i mimo hraníc Sýrie. S touto situáciou je nutné podľa francúzskeho ministra okamžite skoncovať.

Francúzsko, ktoré je jedným z najväčších kritikov sýrskeho režimu prezidenta Bašára Asada, vyzvalo 25. septembra OSN, aby poskytlo ochranu oblastiam kontrolovaným sýrskymi povstalcami.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes počas návštevy Islamabadu vyzval Sýriu, aby sa verejne ospravedlnila za mínometný útok na turecké pohraničie, pri ktorom zahynulo päť ľudí.

Vláda v Damasku diplomatickými cestami priznala "tragickú nehodu" a zdôraznila, že k takéto incidenty sa už nebudú opakovať. Britský minister zahraničných vecí William Hague medzitým uviedol, že vojenská reakcia Turecka, ktoré od stredajšieho útoku zo Sýrie ostreľuje ciele v susednej krajine, je pochopiteľná. Prízvukoval však, že je potrebné zabrániť eskalácii situácie.

Poradca tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana zdôraznil, že Turecko nemá v úmysle vstúpiť so Sýriou do vojny. Ostreľovanie sýrskych cieľov tureckou armádou, pri ktorom podľa sýrskych aktivistov zahynulo najmenej päť vojakov, a žiadosť tureckej vlády o schválenie cezhraničných vojenských operácií v Sýrii parlamentom sú podľa neho "varovaním" pre Sýriu.

Oblasť tureckého mesta Akcakale v sýrsko-tureckom pohraničí zasiahlo v stredu najmenej päť mínometných striel vystrelených zo sýrskej strany hraníc. Jedna strela zasiahla dom, pričom zahynula žena a štyri deti z jednej rodiny. Turecké delostrelectvo v reakcii na útok ostreľovalo ciele v Sýrii. Išlo o najvážnejší cezhraničný incident v priebehu 18 mesiacov trvajúceho konfliktu v Sýrii.
 

Vyberte región